Olja edulugu erihooldusosakonnast


Irina jalad
Patsiendid jalutavad mööda valgusküllast ja rõõmsalt värvilist koridori, kes teineteise käevangus, kes ratastoolis, kes kõnniraamile toetudes. Üks usinamaid raami abil käijaid on hallipäine Olja (nimetame teda nii).

Olja on pärit Lääne-Virumaalt ja ta on veidi üle 50 aasta vana. Jõhvi Haigla Erihoodlusosakonda toodi ta 2014 aasta aprillis Tallinna Hooldekodust. Tema seisundi kirjeldus kõlas nii: liitpuue, voodihaige, vajab toitmist ja hooldamist, ei suhtle.

Olja sündis normaalse lapsena, kuid lapsepõlves põdes meningiiti ja tulemuseks oli liitpuue, mille kütkes on ta suurema osa oma elust veetnud.

Oljaga alustati tegevusteraapiat, Irina- vanem tegevusjuhendaja erihoolduses, rääkis, et esimesi tegevusi tehes võtsid nad lamavalt patsiendilt voodiraami eest ja julgustasid Oljat istuli hakkama. Kuna Olja oli aga väga ettevaatlik ja end alalhoidev, siis eriti aldis ta sellistele „äkilistele“ arengutele ei olnud. Kuid tasapisi võitis hoodusmeeskond Olja usalduse ja ta oli valmis istuma, hiljem aga ka püsti tõusma. Mõne aja pärast ka ratastooli istuma. Järgmiseks hakati teda harjutama tugiraami abil kõndima. Naine, kes polnud oma täiskasvanu elu jooksul kunagi püsti seisnud ega kõndinud, oli aasta peale erihooldusosakonda saabumist selleks võimeline.

Hooldusõde Jelena lisab, et nüüd tõuseb Olja ise voodist, paneb püksid jalga ja käib ise vetsus. Sööb ise, pühkides käteräti nurgaga hoolikalt suunurki. Peseb nägu, paitab pead nii endal kui ka hoolduspersonalil ja teab õdesid nimepidi ning nimetab neid omal, kuid äratuntaval, kombel.

Olja väljendab täiesti selgelt oma meeleolusid, valdavalt valitseb teda positiivne meel, palju on rõõmuplahvatusi, siis soovib ta hirmsasti kallistada. Mõnikord harva on ta aga viril, siis kestab seda meeleolu terveks päevaks, ju siis midagi teeb talle muret.

Olja ei saa ravimeid, tänu aktiivsele tegevuskavale areneb ta iga päev ning hetkel on ta elu parim seisnud üldse. Viiekümneaastana!

Oleme uhked Olja edusammude üle!

 

*- nimi muudetud.